Anglické slovíčko webhosting, označuje priestor na serveri, ktorý je neustále pripojený na internet. Ak by ste chceli prevádzkovať webovú stránku bez tejto „služby“, všetok obsah, by ste museli mať na vlastnom serveri. Po prvé by vás to stálo nemalé peniaze, no a po druhé, by ste museli byť neustále online. Pokiaľ by ste totiž tento priestor odpojili od internetu, teda napríklad vypli počítač, na vašom webe by nebol dostupný žiaden obsah, ktorý sa na ňom nachádza. No a práve na zjednodušenie života vznikol webhosting.
Zadarmo no s viacerými obmedzeniami
Vysvetlenie toho, na čo takýto „virtuálny“ priestor slúži máme za sebou. Teraz sa pozrieme na výhody a nevýhody takzvaného freehostingu, teda webhostingu, za ktorý nemusíte nič platiť.
VÝHODY:
– Jednoznačnou výhodou je to, že za tento priestor na serveri nič neplatíte. Vaše náklady na prevádzkovanie webu teda výrazne klesajú.
– V rámci služby, máte zadarmo aj takzvanú doménu tretej úrovne. To znamená, že spolu s hostingom, dostanete aj, zjednodušene povedané, názov stránka.
NEVÝHODY:
– Doména tretej úrovne znamená to, že za slovíčkom, respektíve názvom vášho webu, bude uvedený aj názov stránky, na ktorej svoj web prevádzkujete. Ak by ste si teda založili stránku s názvom www. hophop. sk, doména bude vyzerať asi takto – www. hohop. Názov webhostingovej stránky.sk.
– Poskytovaný priestor na serveri je limitovaný. V prípade menšieho množstva dát vám môže tento priestor postačovať.
– Servery nemusia fungovať stopercentne. Väčšinou ide o krátkodobé výpadky, v horších prípadoch váš web môže byť nedostupný aj počas niekoľkých dní.
– V mnohých prípadoch sa na vašej stránke bude zobrazovať povinná reklama, čo nemusí vyhovovať každému.
– Služby, ktoré môžete využívať ani zďaleka nedosahujú kvalitu a rozsah služieb pri platenom webhostingu.