Toto malé, trojpísmenkové slovíčko, v skutočnosti nie je vôbec nenápadné. Je silným prvkom v našom živote. V tele, v kuchyni, v polemikách.
Reč dnes bude o poslednom horeuvedenom prípade. Aj keď tu ide vlastne tiež o chemickú zlúčeninu. Konkrétne sodíka (Na) a chlóru (Cl). Vo výsledku chlorid sodný (NaCl).
V prírode sa vyskytuje ako halit – nerast. Jeho zložením je okrem chloridu sodného aj malé množstvo horčíka, vápnika a draslíka.Čím viac hmotnostného obsahu tvorí NaCl, tým patrí do vyššej triedy. Halit sa ťaží v soľných baniach. Ďalej sa čistí pri veľmi vysokých teplotách. Takto sa bohužiaľ zbaví aj prípadných minerálnych látok. Potom sa drví, preosieva alebo brúsi. Podľa toho, ako má vyzerať jeho výsledná štruktúra. Viac ako polovica produkcie sa využíva v potravinárskom priemysle, zhruba štyridsať percent na technické účely a zvyšok v poľnohospodárstve.
Kvalitnejšia kamenná soľ pochádza a ťaží sa v Himalájach. Je najčistejšia, preto ju netreba chemicky čistiť. Vďaka tomu si zachováva veľa minerálov v prirodzenej forme.
Získavanie ťažbou ale vôbec nie je také vzrušujúce ako získavanie tohto produktu z morskej vody. Najtradičnejším spôsobom, nezmeneným už celé stáročia, je spôsob otvorených solárnych nádrží na oceánskom pobreží. Ide o systém nádrží a kanálov, do ktorých sa pri vysokom prílive vlieva morská voda. Tu zostáva a pôsobením slnka a vetra sa pomaly odparuje. Tvoriaca sa soľ je zhrabávaná na okraj nádrží a zberá sa. Deje sa tak od jari do jesene, kedy je intenzita slnečného žiarenia najväčšia.
Na účet výsledného produktu a jeho vplyvu na ľudské zdravie sa vedú nekonečné polemiky. Na jednej strane aj samotné telo človeka obsahuje prirodzene soľ. Je to zhruba 150 gramov. Asi jedna desatina sa denne prirodzenou cestou vylúči v pote, v slzách a obličkami. Preto je potrebné jej denné dopĺňanie. Nedostatok by znamenal narušenie trávenia, slabosť, pokles krvného tlaku. Na druhej strane jej nadbytok spôsobuje zadržiavanie tekutín v tele, zvýšený krvný tlak, záťaž na srdce a obličky.
Z toho vyplýva, že zlatá stredná cesta platí aj pre „biele zlato“.