Riadenie úspešnej spoločnosti je dlhoročný proces, ktorý si vyžaduje veľa snahy a času. O to horšie sú nepríjemné dôsledky, ktoré často nečakane nastanú a podnikateľa donútia svoju s.r.o. zrušiť. Pokiaľ vám však na vašej dlhoročnej podnikateľskej činnosti a snahe záleží, nemusíte sa hneď prikláňať k úplnej likvidácií spoločnosti. Uskutočniť zrušenie s.r.o. bez likvidácie je taktiež jednou z možností, vďaka ktorej nebude vaša snaha a podnikateľská činnosť úplne stratená. Zrušenie s.r.o. bez likvidácie je možné zrealizovať hneď tromi spôsobmi, a to konkrétne zlúčením, rozdelením alebo splynutím. Pred bližšou charakteristikou týchto troch spôsobov ukončenia spoločnosti je treba spomenúť ešte jednu možnosť, prostredníctvom ktorej je možné vyhnúť sa likvidácií. Tento spôsob pozostáva z prechodu majetku spoločnosti na vopred zvoleného právneho nástupcu. Všetky vymenované spôsoby ukončenia s.r.o. sa považujú za dobrovoľné. To znamená, že v prípade porušenia zákonných predpisov alebo likvidačného nariadenia súdu ich nie je možné uplatniť.
Čo sa týka zlúčenia, rozdelenia a splynutia spoločnosti, tieto spôsoby je možné charakterizovať a odlíšiť nasledovne:
Zlúčenie – je spôsob, počas ktorého sa pôvodná spoločnosť zruší, pričom prestane existovať a zlúči sa s inou spoločnosťou, ktorá je však existujúca. Takýmto spôsobom sa môže zlúčiť dokopy až niekoľko spoločností, ktoré sa však zlúčením taktiež považujú za neexistujúce a zlučujú sa iba do jednej spoločnosti. Zlúčením s existujúcou firmou, sa táto firma stáva právnym nástupcom zrušených spoločností.
Rozdelenie – je spôsob, ktorý funguje na podobnom princípe, pričom podobnosť pozostáva z faktu, že zrušené spoločnosti prestávajú existovať. Odlišnosť sa nachádza v rámci toho, že pri rozdelení sa spoločnosť rozdeľuje na niekoľko ďalších existujúcich, ale i novovzniknutých firiem. To znamená, že tieto firmy sa po rozdelení pôvodnej spoločnosti stávajú jej právnymi nástupcami.
Splynutie – je spôsob, ktorý je rovnako založený na veľmi podobnom princípe, kedy pôvodná spoločnosť či prípadne viaceré spoločnosti prestávajú existovať. Avšak v tomto prípade sa niekoľko spoločností spája splynutím, pričom týmto spojením následne vznikne úplne nová spoločnosť. Ide teda o vytvorenie novovzniknutej spoločnosti, ktorá doposiaľ vôbec neexistovala a po splynutí sa stáva taktiež právnym nástupcom zrušených spoločností.