V banskej Štiavnici žije mladý muž, ktorý sa venuje výrobe výrobkov pre potešenie dospelých, ale aj detí. Na poľovníckych dňoch vo Svätom Antone dokonca za brošňu z drôtu získal špeciálnu cenu. Ján Kvak miluje prácu s kožou, drôtom či drevom a venuje jej všetok svoj voľný čas.
Umelec tvorí už od dovŕšenia štyroch rokov a inšpiráciou mu bol jeho starý otec. Začínal s kreslením a pokračoval tvorbou šperkov, no postupne sa dostal aj k drevu a neskôr ku koži. Tú má najradšej, venuje sa tvorbe z nej a spod jeho rúk vychádzajú krásne úžitkové predmety.
Pracuje nielen s kožou, ale aj s drôtom a drevom
Všetky svoje výrobky tento remeselník prezentuje a predáva v obchodíku, ktorý sám prevádzkuje. Jediným problémom však je, že sa na pultoch dlho neohrejú, a tak zostávajú prázdne. Väčšinou si však ľudia k nemu chodia objednávať veci na zákazku, pretože majú predstavu o tom, čo chcú, ale nevedia, nájsť toho, kto by im to vyrobil. Aj napriek tomu, že niekedy je nútený zvýšiť cenu, je o jeho prácu veľký záujem.
Začal starý otec a pokračujú ďalšie generácie
Ručné práce sú v ich rodine tradíciou, venoval sa im starý otec a teraz aj jeho mama, ktorá pletie, vyšíva, vytvára predmety z korálikov a podobne. Výroba každého kusa však trvá nejaký čas, ktorý mu musia venovať popri svojej práci. Aj napriek tomu kráča v dedových stopách, ktorý namiesto toho, aby výrobky kupoval, našiel mnohokrát spôsob, ako si ich vyrobiť. Námety a motívy čerpá z práce umelcov renesancie a v ľudovej tvorbe.
Umelecké vzdelanie nemá
Ján Kvak však nemá v tomto odbore vzdelanie, študoval softvérové inžinierstvo a momentálne pracuje ako projektový manažér. Remeselnej výrobe z dreva, kože a drôtu sa venuje ako koníčku vo svojom voľnom čase. Základy získal na umeleckej škole a neskôr u akademického maliara, no tajne dúfa, že ho tento koníček raz dokáže aj uživiť.