Zbožňujú ju milióny ľudí a pokladá sa za novodobú hru pre dospelých, no na svoje si prídu aj deti pokiaľ ich do nej zapojíte. Je to geocaching. Funguje na základe hľadania tzv. „pokladov“, čiže kešiek v prírode. Stačí ak sa bezplatne zaregistrujete na oficiálnej stránke geocachingu, stiahnete aplikáciu v smartfóne, a zapnete GPS. Ani netušíte, kde všade okolo Vás sa môžu nachádzať takéto poklady. Nielenže Vás táto hra spája s prírodou ale dovolí Vám odhaliť rôzne miesta vôkol, o ktorých ste možno ani netušili, že existujú.
Ako vyzerá keška?
Geocaching nie je jednotvárny a nájsť kešku môže byť občas zložité. Hľadaný poklad môže vyzerať rôzne. Či už miska od obedára, taška, krabička ba dokonca aj psia búda či falošná dopravná značka. Možností je neúrekom. Takisto miesto, kde sa keška nachádza môže byť rozmanité. Dá sa nájsť zavesená na strome, ukrytá v dreve, pripevnená na stĺpiku či dokonca mierne zahrabaná v zemi. Presne táto rozmanitosť prináša hre veľké dobrodružstvo. Pri každej keške sú okrem jej GPS súradníc zaujímavosti o mieste, kde sa nachádza, obťažnosť jej hľadania a zároveň aj komentáre ľudí, ktorí kešku už našli.
Našiel som kešku. Čo ďalej?
Každý, kto prepadol geocachingu sa riadi istými pravidlami, ktoré platia na celej zemi.
1. Zapíš sa – Ak si kešku našiel, je potrebné zapísať sa. Preto každá keška obsahuje zápisník.
2. Vezmi a vlož – V keške sa obvykle okrem zápisníka nachádzajú malé predmety ako napríklad spony, odznaky, náramky či magnetky. Ak sa ti niečo z týchto predmetov zapáči, môžeš si to vziať ako odmenu a zároveň spomienku na dané miesto. Zároveň ale musíš pridať nejakú vlastnú drobnosť. Pokiaľ nič nechceš, tak ju jednoducho po zapísaní sa zatvoríš a pokračuješ v hľadaní ďalšej.
3. Zdieľaj – Po nájdení, v aplikácii odklikneš, že aj ty si už túto kešku našiel. Tiež môžeš zdieľať svoj pocit z hľadania.